==


מדריך לקניית דירה


מה צריך לדעת לפני שקונים דירה חדשה?

בבואכם לבחור דירה לקנייה,עליכם לקחת בחשבון מספר פרמטרים מרכזיים ובראשם סביבת המגורים.

לפני שרוכשים דירה עליכם לבחור את סביבת המגורים המתאימה לכם. למעשה,סביבת המגורים חשובה יותר מהדירה עצמה. הביאו בחשבון שיקולים חשובים כגון: מרכזי תרבות,בתי ספר,גני ילדים,תחבורה ציבורית וכל פרט אחר החשוב לכם בחיי היום-יום.

בוחרים דירה לקנייה:

גם כאן עליכם לערוך חשיבה מעמיקה אודות החיים והצרכים שלכם. האם אתם קונים דירה שתשמש אתכם לעתיד הקרוב או שאתם מתכננים לגור בה למשך שנים רבות?
האם אתם מתכננים להרחיב את המשפחה ובעתיד תזדקקו לדירה גדולה יותר? אם חשוב לכם באיזה קומה נמצאת הדירה,עליכם להביא בחשבון האם בנויה בה מעלית?
האם אתם מעדיפים דירה עורפית וחזיתית? וכדומה.

מי מוכר את הדירה?

אחרי שבחרתם את סוג הדירה שאתם רוצים לקנות,באפשרותכם לבחור בין מספר גורמים שמוכרים את הדירה:

+ חברה קבלנית ,שמתכננת ובונה את הדירה וגם מוכרת אותה.

+חברה ציבורית.

+חברה ממשלתית

+מתווכים- שמוכרים את הדירות עבור לקוחותיהם (חברות או אנשים פרטיים)

מה צריך לברר לפני קניית דירה:
כאשר אתם קונים דירה עליכם לברר בראש ובראשונה האם הדירה רשומה בטאבו? מי בעל הזכויות של הדירה ומה הזכויות שלו בה? האם קיימים שעבודים,עיקולים או הערות אזהרה על הדירה? אם בידכם מספר הגוש והחלקה של הנכס תוכלו לברר את כל הפרטים הללו באמצעות הוצאת נסח טאבו. תוכלו לצפות בנסח טאבו באתר האינטרנט של האגף לרישום מקרקעין במשרד המשפטים.

חוזה לקניית דירה:
קרוב לוודאי שחוזה קניית הדירה יהיה החוזה החשוב ביותר שתחתמו עליו במהלך חייכם ולכן עליכם לקרוא אותו בקפידה,לעיין בכל סעיף,ורצוי ביותר לא לעשות זאת לבד,אלא להיוועץ באנשי מקצוע שאתם סומכים עליהם ובעיקר בליווי עורך דין המתמחה במקרקעין. במהלך המשא ומתן יעלו בינכם לבין המוכרים פרטים רבים,כגון הבטחות התחייבויות שונות לגבי מועדי ביצוע,תנאי תשלום,מועד פינוי,רשימת מטלטלין ועוד. בבואכם לחתום על החוזה,עליכם לבדוק בשבע עניים שכל מה שסוכם עליו,כתוב בחוזה המכר באופן ברור וחד משמעי. במקרה של רכישת דירה מקבלן,עליכם לבדוק כי הקבלן מילא את המפרט הטכני של הדירה בדייקנות,ושיש לכם סעיף בחוזה המאפשר שינויים או תוספות על חשבון הקבלן.

כשאתם בודקים את החוזה,חשוב בעיקר לבדוק את הפרטים הבאים:

מחירה הסופי של הדירה:האם הוא כולל מס ערך מוסף? אם מחיר הדירה אינו כולל ערך מוסף,תידרשו לשלם אותו בנוסף,ומדובר בסכום משמעותי מאוד: 17% מערך הדירה.
רישום בטאבו:על הקבלן להתחייב מה התאריך בו הוא ישלים את רישום הבעלות הדירה על שמכם.
חנייה: אם יש לדירה חנייה צמודה,הדבר אמור להיות מצויין בבירור בחוזה,כולל המיקום של החנייה ששייכת על שמכם בטאבו.
האם יש גישה לגג המשותף של הבניין? האם יש חנייה משותפת?האם יש גינה צמודה?עליכם לברר במדויק מה שייך לרכוש המשותף של הבניין ומה נרשם על שמכם.
מערכת חימום מים: בדירה חדשה הקבלן מחוייב על פי חוק תקנות התכנון והבנייה להתקין מערכת חימום מים סולארית על חשבונו. כמו כן, על הקבלן, במסגרת מחיר הדירה (ולא בתוספת!) לדאוג לחבר את הבניין כולו ואת הדירות עצמן למערכות חשמל,מים,גז וטלפון.
קבלת הדירה במצב תקין ושלם,היא על אחריותכם.

מיסים על הדירה:

מיד לאחר קניית הדירה עליכם למסור הצהרה למנהל מיסוי מקרקעין. חשוב להגיש את ההצהרה בזמן,כדי להימנע מקנס או ריבית. (בדרך כלל עורך הדין אשר מייצג בכם מטפל בעניין הנ״ל) עם קניית דירה עליכם לשלם מס רכישה ששיעורו גבוה יותר ככל שהדירה יקרה יותר. מס רכישה נכון להיום הוא 8 אחוז מערך הדירה כמובן שישנם תנאים ,הקלות ואפילו פטורים במקרים מסוימים, למשל קנייה של דירה ראשונה בסכום עד 1,590,000 ש״ח פטורה ממס.

באתר רשות המיסים עומד לרשותכם מחשבון לחישוב מס רכישה. כמו כן, ניתן למצוא פרטים נוספים על אודות מסלולי מס הרכישה במדריך לרוכשים ומוכרים דירות של רשות המיסים. מידע מלא על אופן מילוי הטפסים והגשתם ניתן למצוא במדריך לרוכשים ומוכרים דירות באתר רשות המיסים.

סניף חיפה: רחוב טרומפלדור 54, מרכז זיו חיפה
סניף אילת: קניון העיר 9, אילת
טל: 077-5518676
פקס: 077-5516751
ת.ד. 3335 חיפה, מיקוד 3103301


כל הזכויות שמורות לסוכנות נדל״ן keyhouse אין להעתיק,לשכפל,לצלם,לתרגם,לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני,דיגיטלי,אופטי,מגנטי, ו/או אחר- חלק כלשהו מן המידע ו/או מאמרים ו/או תמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי.
כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב מסוכנות נדל״ן keyhouse אסור בהחלט.
כל מידע המתחייס לנכסים למכירה והשכרה הוא ממקורות אמינים. המוצג אינו מתימר להיות מדויק והוא כפוף לטעויות,השמטות,כל הצלומים הרבועיים והממדים הינם בקירוב, ממדים מדוייקים ניתן לקבל באמצעות שכירת שרותים מקצועיים של אדריכל או מהנדס. מס׳ חדרי השינה המצויין לעיל אינו מסקנה משפטית. על כל אדם להתייעץ עם עורך-דין,אדריכל,או כל מומחה אחר מטעמו,לצורך קביעה כמה מהחדרים בנכס יוכל לשמש כחדרי שינה בהתאם לחוק.